Výroba cihel

Visuté zahrady babylonské, jeden ze sedmi divů světa; Velká čínská zeď, největší stavba na světě; Hagia Sofia, jeden z nejkrásnějších kostelů, který byl kdy postaven; středověký hrad Malbork v Polsku, jenž dosahuje velikosti malého města; konstrukce Tádž Mahal v Indii; nezapomenutelný mrakodrap Chrysler Building v New Yorku. Všechny tyto budovy mají jedno společné: postaveny byly z cihel, jednoho z nejuniverzálnějších materiálů, který je lidstvu znám.
Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o materiál běžný, a tedy jednoduchý, ne-li triviální. Avšak není tomu tak. Materiálovým základem cihly je cihlářská hlína, což je látka mazlavé, až mastné konzistence v barvě od žluté, žlutočervené až po tmavě šedou. Geologicky jde o čtvrtohorní spraš nebo její druhotnou usazeninu, z níž byl časem vyluhován uhličitan vápenatý (CaCO3). Hlavní složkou je jemný křemitý prach (křemen, živec a slída) a jíl. Dále to jsou takzvané cicváry, hrudky vápence (CaCO3). Žluté až žlutočervené zbarvení způsobují oxidy železa.
Cihlářská hlína vyniká i jako úrodná zemědělská půda, a máme-li být úplní, cihly z dosloužilé cihlové stavby lze po namletí nebo drcení opět s úspěchem vrátit do půdy. Ložiska cihlářské hlíny se nacházejí na celém území České republiky; v místě její těžby pro stavební účely vznikaly dříve hliníky (hliniště), později cihelny.
Vždy ale platí, že každé ložisko cihlářské hlíny je specifické, co se týče materiálového složení, a specifický je tudíž i výrobní postup od zpracování vstupních surovin až po teplotu a rychlost výpalu cihel. Proto se výrobní postupy v různých cihelnách v různých detailech liší a jsou předmětem výrobního tajemství.
Podíváme-li se na cihly z pohledu výroby či základních kroků, které je zapotřebí k jejich zhotovení vykonat, zjistíme, že se základní postupy s časem příliš nemění. Obecný a hrubý technologický postup je stovky, možná tisíce let stále stejný – nejprve vytěžíme správný typ hlíny, tu následně zpracujeme do mazlavé, ale netekuté hmoty, z té vytvarujeme budoucí cihlu a tu usušíme a pak i vypálíme. Po vychladnutí vypálené cihly, které musíme řídit (a zejména neuspěchat), jsme hotovi ji expedovat. Už jsme ale naznačili, že pokud půjdeme do hloubky jednotlivých kroků či procesů při výrobě, budeme-li srovnávat cihly pro různé účely a použití nebo jen „půjdeme“ od cihelny k cihelně, zaznamenáme vždy větší či menší rozdíly. Technologické rozdíly plynou i z rostoucí šíře sortimentu. Ještě v roce 1985 bylo v České republice pouze čtyři až pět základních typů cihel. Dnes, o pouhých několik desítek let později, jich je více než sto, a započítáme-li do toho i možnost výroby dle požadavků odběratele, je jejich počet prakticky nekonečný.
Pokrok ve výrobě cihel
PRÉMIOVÝ ČLÁNEK
Chcete číst dál?
Přihlaste se ke svému účtu, staňte se odběratelem INTRO HOUSES nebo se přihlaste k odběru newsletteru a získejte přístup nejen k tomuto článku, ale i ke spoustě dalším.
Přihlásit seStát se odběratelemZískat přístup zdarma
Podobné články
