NÁKUP=

Casa De Mi Luna

Studio Circle Growth87 %

3
hodnoceníCasa De Mi Luna


Karlštejn, Česká republika

Casa De Mi Luna se nachází v Karlštejně a skýtá výhled do údolí Berounky a na proslulý hrad. Architekti ze Studia Circle Growth ho navrhli pro argentinsko-českou rodinu, která se chtěla poněkud vzdálit od ruchu metropole. Dům je postaven v chráněné krajinné oblasti Český kras, a tak jeho vnější forma reaguje na předepsané regulace. CHKO usiluje o zachování místních stavebních tradic, a díky tomu dům promlouvá nářečím místní lidové architektury; má jednoduchou symetrickou sedlovou střechu, zaoblenou okapní římsu, tradiční pálenou tašku bobrovku a fasádu z vápenné omítky v kombinaci s modřínovým obkladem.Konstrukce domu je tvořena slaměným panelovým systémem firmy EcoCocon, jenž zaručuje velice rychlou montáž. Z interiéru jsou panely omítnuty hliněnou omítkou a hliněným štukem. Dělicí příčky jsou obloženy borovicovou překližkou.


Oproti tradičnímu českému domu je interiér Casa De Mi Luna hravější a otevřenější. Dominantou zcela otevřeného přízemí je segmentové schodiště, které se vine prostorem až do druhého patra. Vymezuje jednotlivé funkční zóny, jež se však zároveň vzájemně prolínají. Vertikálně propojený centrální bod domu je převážnou část dne zalitý sluncem.


Dva symetricky umístěné pokoje při východní a západní straně fasády mají díky kreativnímu řešení krovu klenutý strop, který je omítnutý bílou hliněnou omítkou.


Interiéru dominuje dřevo a hlína s jemnými tóny modré, zelené a terakotové. Hlavní myšlenkou při výběru materiálů bylo použít co nejvíce místních a přírodních zdrojů.


Krb v přízemí je strategicky umístěn mezi obývacím pokojem a jídelnou, aby se teplo šířilo rovnoměrně po celém domě, a je obložen zelenou keramikou evokující kachlová kamna. Krbová vložka má výměník, jenž ohřívá vodu, která je následně skladována ve velké nádrži v technické místnosti. Když teplota v domě klesne pod určitou teplotu, teplá voda je rozvedena do zdí, do třícentimetrové vrstvy hliněné omítky. Ta funguje jako vynikající akumulační hmota a teplo postupně uvolňuje do všech místností. Hliněná omítka navíc reguluje vlhkost jak vnitřního prostředí, tak samotných slaměných panelů.+


Chcete vidět celý text a 25 dalších fotografií?

Přihlaste se ke svému účtu, staňte se odběratelem INTRO HOUSES nebo se přihlaste k odběru newsletteru a získejte přístup nejen k tomuto článku, ale i ke spoustě dalším.
Přihlásit seStát se odběratelemZískat přístup zdarma
Reklama