NÁKUP=

Dům molo

OFIS arhitekti



0 %

0
hodnocení



Dům molo


Lublaň, Slovinsko

Přestože až osmdesát procent Slovinska pokrývají lesy, většina rodinných domů byla v minulém století postavena z kombinace betonu a cihel. Tyto materiály byly považovány za trvanlivé, bezpečné před zemětřesením a ekonomické. Myšlenka domů ze dřeva byla oživena až v posledních dvou desetiletích, a to především díky rostoucímu povědomí o udržitelné výstavbě a pohodě plynoucí z bydlení v dřevěných domech.



Architekti ze studia OFIS arhitekti navrhli dům pro rodinu, která chtěla zcela dřevěný dům bez jakýchkoli umělých nebo chemických úprav, zejména z důvodu silných alergií dětí. Součástí rodiny je také kočka, jež nikdy neopouští dům, pes, který potřebuje chodit ven, a papoušek, jenž má rád výhled do zeleně. Na pozemku se rovněž nacházela padesátiletá magnolie, kterou si majitelé přáli zachovat.


Zadání tedy znělo: dřevěné molo určené k procházkám pro kočku, velké okno s výhledem na strom pro papouška, oplocená zahrada pro psa a obslužná část pro parkování auta a zahradní sklad. Dům měl být celý z přírodně upraveného dřeva (bez lepidel a ochranných nátěrů), izolace z konopí, omítky z hlíny a konstrukce bez kovových podpěr.


Hlavní přístup k budově je realizován přes stávající napojení na místní komunikaci na západní straně pozemku. Objekt je stavebně rozdělen do dvou sektorů: obytného a obslužného. V přízemí obytné části se nachází obývací pokoj, kuchyně s jídelnou, WC a sklad. Ložnice jsou umístěny v horních patrech.


Obslužná část zahrnuje přístřešek pro parkování, přístřešek pro kola s úložným prostorem a technickou místnost v přízemí s terasou v horním patře. Kolem domu se rozprostírá velkorysá zahrada, v níž se nachází i zmiňovaná magnolie. Patio odděluje vstupní prostor od obytné části domu, která je s terasou nad přístřeškem pro auto spojena můstkem, jenž se stal soukromou promenádou pro kočku.



+


Chcete vidět celý text a 32 dalších fotografií?

Přihlaste se ke svému účtu, staňte se odběratelem INTRO HOUSES nebo se přihlaste k odběru newsletteru a získejte přístup nejen k tomuto článku, ale i ke spoustě dalším.




Přihlásit seStát se odběratelemZískat přístup zdarma
Reklama