NÁKUP=

Dům u řeky Chelmer

Furminger0 %

0
hodnoceníDům u řeky Chelmer


Queensland, Austrálie

Australští architekti ze studia Furminger se v rámci projektu přístavby stávajícího domu v Queenslandu rozhodli k návratu k tradičním stavebním úvahám. Pozemek prostorově pojednali jako velkou zahradu sloužící ke každodenním aktivitám a novostavbu navrhli jako metaforu historické ruiny.Těžké zděné stěny lemují pozemek, definují veřejné a soukromé části zahrady, vytvářejí nové vstupy. Zároveň svou formou podněcují obyvatele domu, aby se zapojili do okolního dění a vztahu s přilehlou krajinou.


Dominantní betonová zeď domu obkružuje vnitřní prostory a působí dojmem, že nemá žádnou funkci. Právě zde, v jakési ochranné obálce s několika otvory, vzniká metafora zříceniny. Ztělesňuje svou odolnost, redukovanou pouze na to nejdůležitější, co zůstane.


Vertikální i horizontální konstrukce jsou provedeny z prefabrikovaných betonových panelů, do kterých byly díky pokročilé stavební technologii vloženy všechny technické instalace, což výrazně zjednodušilo výstavbu. Během výkopových prací na staveništi vznikla paleta pěti lokálních odstínů cihel. Ty byly posléze vyrobeny z lokálního kamene a písku a dům byl s pozemkem dokonale propojen.


Díky zvolenému konceptu mohla rodina během celé výstavby zůstat bydlet v původním domě. Půdorysné uspořádání umožňuje, aby velká část domu fungovala jako více menších bytů se samostatnými vchody nebo zahradami. Dům se díky tomu může přizpůsobit odrůstajícím dětem i stárnoucím rodičům, může sloužit jako příležitostné ubytování pro přátele anebo jako nezávislá kancelář pro práci z domova.+


Chcete vidět celý text a 19 dalších fotografií?

Přihlaste se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se   Dočíst zdarma