NÁKUP=

Dům v Pāvilostě

OpenAD100 %

3
hodnoceníDům v Pāvilostě


Pāvilosta, Lotyšsko

Lotyšští architekti OpenAD navrhli dřevem obložený dům s ostře tvarovanou střechou. Inspirací pro jeho tvar byl objekt, který na témž pozemku stál původně a který již neodpovídal současným technickým ani životním standardům.S ohledem na místní stavební tradice si dům v Pāvilostě zachovává typickou sedlovou střechu s dřevěným šindelem, dřevěnou fasádu a archetypální tvar oken v uliční frontě. Obklad fasády tvoří fošny ze sibiřského modřínu, který má za oblačného dne světle šedý odstín. Přesně takový, jaký odpovídá barvě rozbouřeného Baltského moře a severské oblohy. Pāvilosta je pobřežní město s přísnými stavebními předpisy, kde je šedá ukotvena jako jedna z použitelných základních barev.


Místní klima neslibuje nadbytek slunečního záření, a tak se nově navržený dům otvírá k západu velkorysým prosklením a střešními okny nad kuchyní a obytným prostorem. Detaily v interiéru jsou inspirovány lokálními jevy: například v osvětlení obytného prostoru je možno spatřit šňůry k sušení prádla.


Dům je postaven na míru v původní půdorysné stopě zbouraného objektu. Architekti si od toho slibovali minimální narušení původní zahrady se sadem. Nově zahradu doplnili pouze o trvalkové záhony a jabloně.


Patio zároveň spojuje i rozděluje dům a terasu. V zadní části zahrady je umístěn dřevník. Díky použití totožných materiálů a tvarosloví vytvářejí všechny objekty jednotný celek.


Podlahové topení a přírodní izolační řešení bez použití průmyslově vyráběné pěny zajišťují, že se dá v domě bydlet po celý rok.+

Partneři

<>
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.