NÁKUP=

Dům v San Nazzaru

Wespi De Meuron Romeo architetti93 %

8
hodnoceníDům v San Nazzaru


San Nazzaro, Švýcarsko

Dům pro čtyřčlennou rodinu má nepravidelný tvar vnější obálky, který je dán geometrií pozemku a příslušnými vzdálenostmi stavby od jeho hranic. Do nepravidelné formy vepsali švýcarští architekti Wespi De Meuron Romeo architetti exaktně daný obdélník, jenž odpovídá vytápěnému vnitřnímu obytnému prostoru. Zbylé prostory mezi hmotou domu a obálkou vyplňují venkovní dvorky, jeden směrem do údolí, druhý k horskému masivu.Díky polygonální vnější formě a morfologii terénu působí budova jako archaická skála. Tento dojem umocňuje syrový povrch z vymývaného betonu, který vlivem zvětrávání stále více tmavne. Lidské měřítko dodávají jasně dané materialitě popínavé rostliny a několik malých čtvercových otvorů v obvodových stěnách.


Směrem k příjezdové cestě se dům jeví jako velice nenápadná jednopodlažní a uzavřená stavba. Jediným otvorem v této fasádě je ocelová brána ústící do vstupního dvora. Tři metry široká předzahrádka s tradiční dlažbou z přírodního kamene a se stromy propojuje dům s ulicí a prostor zdůrazňuje. Směrem do údolí stavba dominuje panoramatu svým výrazným stupňovitým objemem.


Dům je navržen ve třech úrovních. V té nejvyšší se nachází vstup a obývací pokoj s jídelnou a otevřenou kuchyní. Tento prostor má dvě zcela uzavřené obvodové stěny, ty zbývající dvě jsou kompletně prosklené a jsou orientovány jak nahoru do svahu, tak i opačným směrem.


Vstupní dvůr směrem do kopce chrání stavbu před pohledy z ulice a zároveň poskytuje obytnému prostoru dostatečné osvětlení přímým slunečním světlem. Uzavřené stěny dvorku odrážejí sluneční světlo do interiéru. V jedné z obvodových stěn se nachází exteriérové schodiště vedoucí až na malou střešní terasu, která skýtá nádherný výhled do okolní krajiny.


Obývací část s jídelnou a otevřenou kuchyní v dialogu s částečně zelenými vnitřními dvory vytváří dojem venkovního prostoru, který je dále umocněn střešními světlíky, jež neobyčejně intenzivně zprostředkovávají neustále se měnící atmosféru.


V prostředním patře se nacházejí čtyři pokoje s koupelnami. Přirozené osvětlení tohoto podlaží rovněž zajišťují vnitřní dvory. V nejnižším podlaží se nachází technická místnost, skladovací a technické prostory a také vedlejší vchod a vstup do zahrady.+


Chcete vidět celý text a 28 dalších fotografií?

Přihlaste se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se   Dočíst zdarma