Bezprostřední blízkost moře neposkytuje jen výhody. Nárazový vítr ohýbá stromy, přináší sůl, písek i déšť. Město se v zimě vylidní, v létě francouzské letovisko Saint-Pair-sur-Mer praská ve švech. Množství aut, ryk a všudypřítomný odér grilovaného masa místní obyvatele spíše obtěžuje. Proto se architekti v rámci rekonstrukce zdejšího víkendového domu rozhodli pro radikální změnu konceptu.
Malý plážový dům ze šedesátých let stál v severozápadním cípu pozemku. V jihozápadním rohu ho doplňovala garáž s přístřeškem, mezi nimi se rozkládala zahrada. Architekti ze studia Simon Letondu Architecture dostali jako zadání stávající objekty zrekonstruovat a rozšířit je o dvě přístavby, které se měly stát hlavní obytnou částí a bezbariérovým pokojem pro hosty.
Původní domy bylo nutné zateplit, takže se počítalo s radikální proměnou jejich fasád, což umožnilo nové objekty do stávajících hmot plně integrovat. Všudypřítomný ruch francouzského letoviska donutil architekty i investory změnit koncept domu a i za cenu ztráty výhledu na moře dům obtočit kolem své vlastní zahrady a otevřít ho do ní.
Zahrada funguje trochu jako rajský dvůr, který obchází otevřená chodba krytá přesahem střech. Na tuto cestu jsou navázány všechny denní i noční místnosti v interiéru.
Zahrada ve svých proměnách zrcadlí střídání ročních období, bezokapové střechy nechávají déšť stékat do zeleně tak, že tvoří skoro souvislé závěsy. Zahrada se stává živoucími slunečními hodinami, jež rozehrávají světelnou hru na stěnách i střechách obložených pozinkovaným plechem.
Přihlaste se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.
Protože na architektuře záleží!