NÁKUP=

Sommerhus

Wanda Ely Architect100 %

2
hodnoceníSommerhus


Mulmur, Ontario, Kanada

Architektku Wandu Ely oslovil klient, jenž společně se svou blízkou rodinou vlastní soubor domů v oblasti Mulmur, která je součástí kanadské provincie Ontario. Lokalita, jež je po celý rok obklopena krajinou měnící se v čase, je místem, kde se blízcí setkávají o prázdninách, během oslav i jindy v roce. Úkol zněl jasně: navrhnout a postavit nový prázdninový dům, který bude inspirován rodinnými kořeny v Dánsku. Odtud název Sommerhus.Mladý pár se třemi děti si přál vytvořit místo v přírodě, útočiště před ruchem velkoměsta. Návrh je současnou interpretací tradičního dánského letního sídla včetně severské minimalistické estetiky s příměsí ontarijské vernakulární architektury.


Stavba je složena ze dvou základních objemů, vsazených do bezprostřední blízkosti pšeničného pole s důrazem na logickou orientaci vůči světovým stranám a výhledům do přilehlého lesa. Okolní příroda se v průběhu roku dramaticky mění a vytváří svěží kontrast k černé hmotě obou domů.


Kuchyň, obytný prostor a jídelna jsou situovány do jedné budovy, ložnice a koupelny se nacházejí v té druhé. Oba stodolovité objemy jsou spojeny prosklenou chodbou. Spojovací krček působí jako filtr mezi soukromou a společenskou částí a zdůrazňuje přechod mezi oběma staveními.


V interiéru je dům otevřený až do krovu a vytváří příjemný loft. Pocit velkorysosti a otevřenosti umocňuje velké okno, obtáčející se přes roh směrem od hmoty krbu. Jasně definovaná paleta barev černé a bílé je pro skandinávský design typická a spíše než vnitřnímu vybavení dává vyniknout prostorovému tvarování a výhledům do krajiny. Ostrý kontrast barev zjemňují světlé pastelové odstíny a textury, které se objevují na svítidlech nebo na volně stojícím nábytku.+


Chcete vidět celý text a 17 dalších fotografií?

Přihlaste se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se   Dočíst zdarma