NÁKUP=

Casa Ter

Mesura0 %

0
hodnoceníCasa Ter


Baix Empordà, Španělsko

Casa Ter je dům, při jehož návrhu byla zásadní důkladná analýza kulturního a přírodního prostředí, ve kterém měl vyrůst a které by pro jeho budoucí obyvatele bylo přirozené. Rozhodnutí o tvarosloví hmoty a o materialitě vychází ze snahy o minimální zásah do okolního terénu a o interpretaci lokální stavební kultury propsané do rurální krajiny a měst v oblasti l’Empordà s využitím současných stavebních technik. Architekti katalánského studia Mesura si dali za cíl zhmotnit pocit z osobitého prostoru, který koexistuje se všemi elementy ve svém bezprostředním okolí.Casa Ter se nachází na území Katalánska v oblasti Baix Empordà, kde se střetávají tři různé krajinné archetypy: moře, hory a lány pole. Cílem architektů bylo tento kontext zhmotnit a propsat do konceptu domu. Tak vznikly dva objemy, které tvoří tři různé prostory.


Konstrukce domu je tradiční, použity byly lokální materiály typické pro místní region. Zdi jsou postaveny z cihel, jejichž výroba představuje významnou součást ekonomiky sousedního města La Bisbal. Omítka je tvořena směsí betonu a kamenů z místní řeky Ter.


Do objektu se vstupuje přes zádveří, které vymezuje dvě hmoty domu tvořící písmeno L. První z nich funguje jako místo setkávání rodiny a jejích přátel, druhá je spíše privátní – soustřeďují se do ní všechny ložnice a koupelny. Bezprostředně na zádveří navazuje kuchyň, která obě části domu funkčně propojuje. Díky velkorysým proskleným posuvným dveřím lze zádveří – v závislosti na počasí – buď zcela otevřít, nebo zavřít. Ve vyvýšeném patře nad dětskými ložnicemi se pod monumentální klenbou, typickou pro katalánskou architekturu, nachází hlavní ložnice.


Casa Ter je polyvalentním domem. Využívat ho lze různými způsoby v závislosti na individuálních potřebách jeho obyvatel nebo na ročním období. Je možné ho zcela uzavřít, nebo ho ponechat otevřený. Je tedy zcela na uživateli, jestli přírodu nechá za okny, nebo ji pustí dovnitř.+
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.