NÁKUP=

Dům jako hora

Archholiks



82 %

11
hodnocení



Dům jako hora


Mošovce, Slovensko

Novostavba rodinného domu navrženého slovenským ateliérem Archholiks se nachází na okraji malebné vesničky Mošovce na úpatí pohoří Velká Fatra. Mírně svažitý jižně orientovaný pozemek se nachází přesně na hranici intravilánu mezi původními dřevěnými stodolami s částečně kamennými zdmi a vysokou sedlovou střechou, které jsou typickou ukázkou turčianské vesnické architektury.



Tradiční vzhled venkovských objektů byl výchozím bodem při návrhu hmot, materiálovém řešení fasády i formování střešní krajiny. Na kompaktním obdélníkovém půdoryse jsou vztyčené dvě sedlové střechy, které dle slov architektů, připomínají siluetu signifikantních fatranských vrcholů Ostrá a Tlstá.


Dalším aspektem, který významně ovlivnil koncepční řešení a prostorové uspořádání domu, byly potenciální výhledy na okolní horskou scenérii a jejich zachování i v případě, budou-li okolní pozemky zastavěné. Vertikální členění domu je v různých místnostech jiné. Tím je vytvořena prostorová hra, kterou s oblibou začal používat Adolf Loos: Raumplan. První i druhá úroveň jsou částečně zahloubené do terénu. Sem je umístěna soukromá část domu. Do budovy se vstupuje ze severovýchodní strany přes zastřešené závětří přímo do druhé výškové úrovně, kde se kromě vstupní haly nacházejí ještě dětské pokoje, koupelna a technická místnost. Úroveň pod vstupním patrem je vůči němu jen o pouhý metr níž. Zde se nachází hlavní ložnice se zázemím. Ze vstupního podlaží vedou schody do třetího nadzemního patra, kde je kuchyň s jídelnou a terasou a obývací pokoj s pracovním koutem. Převrácené tradiční výškové uspořádání domu, kdy je společenská část situována na nejnižší úroveň domu, zajišťuje dechberoucí výhledy do okolní krajiny. Částečné zahloubení patra s ložnicemi do terénu také pomáhá udržení tepelného komfortu v letních měsících.


Budova v sobě kombinuje dva konstrukční systémy. Konstrukce první a druhé úrovně je železobetonová s pohledovým betonem v interiéru, ve kterém je otisknutá reliéfní kresba dřeva z bednění vyráběna přímo na míru. Tato část je izolovaná stříkanou tepelnou izolací ošetřenou šedou epoxidovou barvou s UV ochranou. I tato povrchová úprava nápadně odkazuje na fasády starých sýpek a stodol.


Vyšší patra budovy jsou dřevostavbou se sloupkovým systémem zaklopeným velkoformátovými biodeskami. Zde se stejný materiál rovněž propisuje i do interiéru. Smrkový obklad denní společenské části dodává potřebnou útulnost a jedinečnost. Fasáda této části je provětrávaná s dřevěným obkladem ze sibiřského smrku. Okna i dveře mají hliníkové rámy, na střechu byla položena plechová krytina.


Interiér domu je jednoduchý, funkční a udržitelný. Jsou zde použity přírodní materiály doplněné o černé akcenty projevující se v kombinaci dřevěných povrchů s černě nastříkanými MDF deskami.



+


Chcete vidět celý text a 15 dalších fotografií?

Přihlaste se ke svému účtu, staňte se odběratelem INTRO HOUSES nebo se přihlaste k odběru newsletteru a získejte přístup nejen k tomuto článku, ale i ke spoustě dalším.




Přihlásit seStát se odběratelemZískat přístup zdarma
Reklama