NÁKUP=

78 %

10
hodnoceníDům S


Oberreute, Německo

Manželský pár z Berlína snil o tom, že si postaví dům, který v průběhu času poroste. Víkendové stavení, financované z relativně napnutého rozpočtu, se mělo změnit v plnohodnotný rodinný dům a nakonec v bydlení, kde by manželé mohli strávit stáří. Architekti ze studia Yonder zvolili koncept, kdy na relativně malém půdorysu měla postupně přibývat další a další patra, postupně odkrývající fantastický výhled na okolní kopce. Takový koncept se však nelíbil místnímu stavebnímu úřadu. Architekti tedy dům o jedno patro snížili a saunu umístili do malé přístavby, která jako by byla vytažena z částečně otevřeného prvního patra. Toto řešení se již na úřadě setkalo s kladným stanoviskem.Pozemek ve strmém svahu, jenž nabízí krásné výhledy na kopce Algavy a Vorarlberska, se nachází v centru německé obce Oberreute. Jeho topografie se zdá tak komplikovaná, že se zde doposud nikdo neodvážil postavit dům, a pozemek dlouho ležel ladem. Jeho zastavěním přispěli majitelé k tolik žádoucí zahuštěnosti venkovské zástavby. Zachován zůstal i letitý statný strom, který je nyní obestavěn přístavbou se saunou.


Zahuštění zástavby a zachování stávající zeleně nejsou jedinými znaky udržitelného návrhu jednoduché dřevostavby. Díky tomu, že architekti upustili od instalace dodatečné zvukové izolace, mohl zůstat povrch stěn ve své konstrukční podobě a obejít se bez aplikace dalších pohledových vrstev. Bivalentní zdroj tepla zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch/voda, doplňkovým zdrojem při poklesu venkovních teplot jsou krbová kamna v obývacím pokoji.


Důmyslné pootočení střechy a interiéru vzhledem k vnějším stěnám obdélníkové konstrukce vytváří zajímavou prostorovou strukturu obytného patra pod střechou. Díky otevřenému loftovému prostoru a různým výškám místností se prostor jeví jako velmi velkoryse dimenzovaný.+


Chcete vidět celý text a 22 dalších fotografií?

Přihlaste se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se   Dočíst zdarma