NÁKUP=

Dům v Yamasaki

Tato Architects



60 %

7
hodnocení



Dům v Yamasaki


Honšú, Japonsko

Dům se nachází na severu prefektury Hjógo na ostrově Honšú a obývají ho čtyři lidé (rodiče se dvěma dětmi). Pozemek leží na úpatí hor a nebe je zde po většinu dne zatažené. Architekti ze studia Tato Architects proto toužili vytvořit prosvětlený a v tomto smyslu stabilní vnitřní prostor. Záměr vyústil ve stavbu tří objektů – přístřešků v podobě domů – usazených na střechu šedé základny.


Celý koncept spočívá v myšlence, že pozemek, respektive stavba, bude užíván jako zahrada, a proto se střecha nesměla příliš odpoutat od okolního terénu. Navíc dům stojí na rohovém pozemku rozvíjející se lokality rezidenčních obydlí a také z tohoto důvodu se snížení hmoty základního obytného modulu jevilo jako vhodné – nezastíní výhled na okolní hory a nebe, což lze považovat za přidanou hodnotu místa. Podlaha prvního nadzemního podlaží je proto uložena 760 milimetrů pod úroveň terénu, čímž vytváří pevnou základovou desku, do které je zároveň vložen topný systém fungující na principu tepelného čerpadla využívajícího zemního tepla.



Dvorek nad hlavou
Úroveň nad přízemím tvoří tři objekty – koupelna, „sluneční lázeň“ a hostinský pokoj. První dvě stavby zajišťují přívod světla a větrání spodního podlaží a zároveň hmotově spoluvytvářejí dvorek na jeho střeše. Zvláště stavba, která je nazývána jako sluneční lázeň, v zimě akumuluje teplo a v létě ventiluje, když skrze elektricky ovládaná okna přivádí do interiéru čerstvý vzduch.


Tyto tři objekty nejsou primárně určeny k dlouhodobému pobytu, ale završují prostor nad hlavní obytnou zónou v polozapuštěném přízemí. Jejich pojetí též vyústilo ve skutečnost, že sousedi obyvatele domu vidí i nevidí, ale ti mají zevnitř neustálý přehled o pohybu dětí v zahradě nebo v blízkém okolí. Vzniklo tak velice jemné pojítko mezi blízkostí a odstupem.


Rezidenční oblast, včetně inkriminovaného pozemku, vznikla teprve před několika lety uprostřed polí, ale čeká ji další rozvoj a masivní zástavba komerčním typem rodinného bydlení. Architekti tedy chtěli navrhnout dům, který by byl nanejvýš tak velký jako tradiční selská stavení (a také tak vypadal), a tak použili materiál připomínající vlnitý plech, jenž se v této zemědělské oblasti tradičně používá. Tím chtěli propojit existující rurální krajinu s řadami domů, které zde mají výhledově vyrůst.


Vlastní život věcí
V domě musela vzniknout místa, kam by bylo možné situovat například úložný prostor nebo toaletu. Tato místa jsou navržena tak, aby připomínala stěhovací krabice. Zabrádlí je do obytné střechy kotveno také velmi nápaditě: aby nepoškodilo hydroizolační vrstvu, využili architekti lavičky, které do zábradlí zakomponovali. Jako zábradlí slouží i stolek na umyvadlo, který je fixován ke konstrukci schodišťové šachty. Konstrukční prvky, jako jsou úchyty, kolejnice nebo stropní světla, jsou řešeny společně a konvenčně. Záměrem takového řešení bylo dát vnitřnímu prostoru zdání užitné volnosti. Cokoli se zde odehraje, stane se brikoláží. Různé věci, které sem uživatelé přinesou, by měly být užívány naprosto svobodně.


O materiálu
Dva ze tří „přístřešků“ (koupelna a sluneční lázeň) jsou zhotoveny z desek vlnitého polykarbonátu, a to proto, aby přijímaly solární radiaci. Mezi konstrukci a polykarbonátové desky je vložena parozábrana a teplněabsorpční vrstva, stejně jako se to dělá u skleníků. I v souvrství stěn je jako tepelná izolace použit obyčejný komůrkový polykarbonát. Do stěn a střechy koupelny je navíc zakomponována světlopropustná tepelná izolace na bázi recyklovaných PET lahví. Aby mohlo být souvrství podlahy kolem otvorů mezi prvním a druhým podlažím co nejtenčí, je strop/podlaha uložena na čtvercový profil 50 mm upevněný po obvodu. Sendvič dosahuje tloušťky pouhých 80 mm. Za obzvláště chladných zimních nocí nebo naopak horkých dnů mohou být prostupy mezi podlažími zaklopeny.


Obvodové stěny podnoží jsou obloženy vláknocementovými šablonami uloženými na lehké zpeření, aby díky drobnému odstupu od spodní desky mohla z horní hrany dobře odkapávat dešťová voda a vznikal i přistiňující efekt podobný slunolamu. Pod terénem je okolo stěn tepelná izolace zasypaná zlomky dlažebních kostek, které slouží jednak jako drenážní vrstva a jednak jako druhotná termoizolace.



+


Chcete vidět celý text a 22 dalších fotografií?

Přihlaste se ke svému účtu, staňte se odběratelem INTRO HOUSES nebo se přihlaste k odběru newsletteru a získejte přístup nejen k tomuto článku, ale i ke spoustě dalším.




Přihlásit seStát se odběratelemZískat přístup zdarma
Reklama