NÁKUP=

Dům s knihovnou

Fria Folket, Hanna Michelson97 %

16
hodnoceníDům s knihovnou


Stockholm, Švédsko

Dům s knihovnou navrhly architektky Fria Folket a Hanna Michelson pro manželskou dvojici, která se věnuje právům a keramice. Novostavba musela být tedy schopna pojmout velké množství knih a zároveň poskytnout příjemné prostředí pro práci i tvůrčí činnost, jimž se manželé chtějí věnovat zvlášť, ale zároveň si být doma nablízku. Výsledkem je dům uspořádaný kolem knihovny ve tvaru galerie, která rámuje vnitřní nádvoří.Dům s knihovnou se nachází na okraji borového lesa u švédského jezera Voxsjön, v těsném sousedství původního lesnického rodinného domu, který byl postaven v roce 1904.


Čtyři hmoty domu jsou uspořádány ve směru pohybu slunce: logicky prvním bodem je vchod do domu umístěný na východě. Zatímco severní, východní a západní fasáda jsou před okolím zcela uzavřeny – je v nich jen několik pečlivě vybraných průhledů –, jižní fasáda se zcela otevírá směrem k jezeru.


Centrálně umístěná knihovna spojuje čtyři hmoty domu se sedlovou střechou. Každá z částí má jiný tvar a specifickou úlohu: východní budova slouží vaření a zahradničení, jižní budova umění a řemeslu, západní právu, vědě a hudbě a severní budova pojímá prostory pro odpočinek, meditaci a seberozvoj. Knihovna funguje jako jádro a krevní řečiště domu.


Čtvery dveře, každé v jednom rohu knihovní galerie, umožňují vstup na venkovní nádvoří ze všech částí domu. Průhlednost proskleného nádvoří umocňuje vnímání knihovny jako celku. Galerie je definovaná spíše svým účelem než fyzickou podobou. Ve snaze o udržitelnost si nelze nevšimnout, že knihovnou je ikonický výrobek firmy IKEA – knihovna Billy.


S ohledem na široké barevné spektrum knihovny jsou materiály v interiéru tlumené a strohé. Bílou doplňuje borovice, na jejímž pozadí vyniká keramická dlažba teplé cihlově červené barvy.


Okna, zdi ani skladba střechy neobsahují plasty. Stěny jsou izolovány lněnými vlákny, stejně jako tradiční domy v této lokalitě. Fasáda je obložena přírodní borovicí z místní pily a bezbetonové základy z pěnového skla jsou vyrobeny z recyklátu.


Dešťová voda z aluzinkové střechy se shromažďuje v podzemní nádrži a používá se k zálivce skleníku.


V souladu se starými severskými stavebními tradicemi byl jeden z ateliérů navržen tak, aby mohl být oddělen od zbytku domu a v případě, že teplota poklesne, fungoval samostatně, aby došlo ke zmenšení vytápěné plochy.


Dům má určitý smysl pro rytmus. Nosná konstrukce členění oken se jeví jako čáry notové osnovy, které regály člení na jednotlivé takty.+


Chcete vidět celý text a 20 dalších fotografií?

Přihlaste se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se   Dočíst zdarma