=

Dům v Monsarazu

Aires Mateus

Dům v Monsarazu


Monsaraz, Portugalsko

Portugalský architekt Aires Mateus navrhl v jihovýchodně orientovaném portugalském Monsarazu betonový dům zakopaný z velké části do svahu, ze kterého vyčnívá pouze plochá střecha pokrytá vegetací. Ta ze své rubové strany tvoří zakřivené zastřešení a poskytuje výhled do nekonečné krajiny a na jezero Alqueva.Při vstupu na pozemek upozorní na dům pouze subtilní plot z kovových tyčí a úzké schodiště, strmě se zařezávající do země, které vede do přízemí. Na něj navazuje chodba vedoucí diagonálně skrz celý půdorys. Koupelny a ložnice, které jsou situovány v části pod zemí, jsou osvětleny vnitřními kruhovými světlíky, jež slouží i jako jakési malé vnitřní terasy otevřené směrem k nebi.


Na jihovýchodním cípu domu se betonová střecha vynořuje ze svahu a vytváří baldachýn prořezaný řadou obrácených kopulí, které na terasu přivádějí přirozené světlo. Dva největší prostory v domě, kuchyň a obytná část, jsou směrem na terasu otevřeny velkorysými posuvnými okny.


Stropy i podlahy jsou provedeny v pohledovém betonu. Stěny v interiéru jsou obloženy dřevem, které je na chodbách ponecháno v syrovém stavu, v kuchyni a obytné části je natřeno na bílo. Ve stěnách velkých obytných místností je zabudováno značné množství úložných prostor, což umožňuje zanechat zbytek interiéru co nejvzdušnější. Fasáda kruhových teras uvnitř domu je obložena bílým keramickým obkladem.+

Kredity


Místo: Monsaraz, Portugalsko
Autor: Aires Mateus
Vedoucí projektu: Inês Cordovil, Helga Constantino
Spolupráce: Humberto Silva, André Passos, Susana Rodrigues, Joana Simões
Inženýring: AFAconsult
Dodavatel: JDS, Manuel Mateus Frazão
Projekt: 2007–2009
Realizace: 2010–2018
Zastavěná plocha: 174 m2
Plocha pozemku: 21 100 m2
Foto: Joao Guimaraes, Nelson Garrido, Rui Cardoso

Sdílet
Facebook
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.