NÁKUP=

Viva La Vega

SERRANO + BAQUERO0 %

0
hodnoceníViva La Vega


Granada, Španělsko

Dětské vzpomínky partnerů Horacia a Vanesy jsou spojeny s úrodnou zemědělskou krajinou Granady, všeobecně známou pod jménem Vega. Za nejsilnější výjevy oba označují šumění zavlažovacích kanálů, chlad stínu topolů, materialitu a světlo uvnitř tabákových sušáren nebo výhledy do vzdálené krajiny Sierry Nevady. V roce 2017, poté co získali pozemek na úpatí kopce Tajo Colorado, pověřili architekty SERRANO + BAQUERO s přáním novostavby domu, který by zhmotnil jejich dětské vzpomínky a přitom dobře sloužil aktuálním potřebám jejich rodiny.Parcela je úzká, situaci navíc ztěžuje věcné břemeno každodenního přístupu k zavlažovacím kanálům při jejích dvou stranách.


Hned u vstupu na pozemek bylo vysazeno topolové stromořadí a zřízen vyvýšený spojitý truhlík pro rostliny, který se táhne až k bazénu za domem. Na něj navazuje velký sad. V rámci vztahu k okolní zeleni má stavba jednoduchou, ale hmotnou konstrukci, jež neskrývá pravou povahu použitých materiálů, jako jsou beton a keramické cihly.


Návrh v půdorysné stopě kopíruje tvar pozemku a je reminiscencí na budovy tabákových sušáren. Dispozice domu je relativně úzká, což architekty vedlo k vytvoření prostorové hry mezi oběma dlouhými fasádami v interiéru. Díky tomu zde vznikly úzké průchody, otevřené průhledy i polopropustné zdi, které doplňují střechy s různým sklonem, světlíky anebo okna, jež se svou velikostí přizpůsobují možnostem dálkových průhledů.


Záměrem architektů bylo, aby se v konkrétních bodech domu výhledy zcela překřížily a umožnily tím světlu, vzduchu i pohledům procházet skrz dům.


Viva La Vega je manifestem lásky a vztahu jeho obyvatel k místu, kde tento dům stojí. A jejich děti si prostřednictvím domu, v němž žijí, dokážou vychutnat stejnou atmosféru, na jakou vzpomínají jejich rodiče.+


Chcete vidět celý text a 18 dalších fotografií?

Příhlašte se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se   Dočíst zdarma