NÁKUP=

Y1

Werner Sobek0 %

0
hodnoceníY1


Yssingeaux, Francie

Dům nazvaný Y1 leží v syrové krajině Francouzského středohoří. Budova je harmonicky zasazena do přírodního prostředí a nabízí úchvatný výhled na okolní sopečnou krajinu. Klient a architekti z německého studia Werner Sobek našli ten správný pozemek v bývalém pískovcovém dole na úpatí svahu až po několika měsících.Přízemí nepodsklepené budovy je zčásti zanořeno do terénu. Nachází se zde vstupní hala, pracovna, dále garáž, bazén, technické místnosti a dva malé samostatné apartmány. Všechny tyto místnosti jsou seskupeny kolem vnitřního dvora, který vytváří přirozené těžiště dovnitř orientovaného domu.


Horní patro tvoří prosklený kvádr, který s drobnými přesahy leží na hmotě přízemí. Díky velkým zaskleným plochám se odtud naskytuje panoramatický výhled na okolní kužely vyhaslých sopek – území zvané Les Sucs – a také na bylinkovou zahradu a terasu ve svahu. V horním patře se nachází kuchyň, jídelní a obývací prostor, ložnice a koupelny. Přízemí a horní patro jsou propojeny schodištěm s výtahem.


Železobetonová konstrukce přízemí je opláštěna černými cementovými deskami. Tento materiál společně s terénními úpravami polozapuštěného přízemí podtrhuje umělecký záměr architektů – integrovat dům do krajiny, která dříve trpěla kvůli činnosti povrchového pískovcového dolu. Z příjezdové cesty je viditelný pouze horní prosklený kvádr, který díky své transparentnosti zdálky téměř splývá s okolní krajinou.


Kromě tmavě šedé podlahy z přírodního kamene a několika tmavých ploch zdí jsou všechny povrchy v interiéru matně bílé. Tato redukovaná barevná paleta umožňuje koncentraci pozornosti na barevnost vnitřního dvora, který je osázen mnoha druhy lokálních rostlin a bylin. Stejně jako v přízemí, i v horním patře vychází barevné řešení především z tónů okolní přírody.+


Chcete vidět celý text a 7 dalších fotografií?

Příhlašte se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se   Vyzkoušet zdarma
Tento web používá tracking cookies - více informací.