NÁKUP=

Birdhouse

YCL studio74 %

3
hodnoceníBirdhouse


Vilnius, Litva

Rodinný dům kompaktního tvaru se signifikantním kulatým oknem stojí na předměstí litevského Vilniusu. Podlahová plocha, která činí téměř 182 metrů čtverečných, zahrnuje dvě patra a garáž, jež je přesně tak velká, aby se do ní vešlo právě jedno auto.Klíčové přání klientů bylo mít velký otevřený obytný prostor, který v žádném případě nebude rozdělen schodištěm. To se architekti ze studia YCL rozhodli umístit mimo hlavní perimetr domu, čímž vytvořili jeho nevšední tvar viditelný převážně z exteriéru. Schodiště je situováno při severní fasádě, která má pouze jedno – výrazné kulaté – okno. Díky tomu připomíná nově postavenou ptačí budku, jež čeká na své obyvatele.


Zrcadlové detaily na fasádě vytvářejí iluzi reflexe neustále se měnícího okolí a reprodukují barevné schéma, díky kterému je dům v neustálém dialogu se zahradou. Objem garáže vymezuje pozemek vůči sousedům a svým prolomením koresponduje s hlavním objemem stavby. Velké zrcadlo na fasádě garáže, zdůrazňující její nevšední formu, si klienti okamžitě oblíbili.


Jižní fasáda je členěna pravidelným rytmem oken, jenž podtrhuje její silný koncepční dojem. Zavěšené zastřešení terasy rozšiřuje možnosti jejího využití i během deště a koresponduje s celkovou kompozicí tvarů. Lakonická forma novostavby je dobře rozpoznatelná a ve stávající struktuře rodinných domů vytváří novou stopu současné litevské architektury.


Interiér je rozdělen do dvou poschodí. V prvním je navržen obytný prostor, koupelna hostů, hostinský pokoj, technická místnost a pracovna. Ve druhém patře se nacházejí tři ložnice, dvě koupelny a galerie otevřená do spodního podlaží.+


Chcete vidět celý text a 22 dalších fotografií?

Přihlaste se nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se   Dočíst zdarma