=

Dům ve Varmii

Mobius Architekci

Dům ve Varmii


Varmijsko-mazurské vojvodství, Polsko

Varmie je oblast na severovýchodě Polska s nízkou intenzitou zástavby. Z toho důvodu je území vyhledáváno soukromými investory, kteří touží po odloučených divokých místech a cení si blízkosti přírody. Rodinný dům od varšavského ateliéru Mobius Architekci byl postaven v jezerní krajině.Navazuje na místní tradice, usiluje o souznění s přírodou a zároveň uspokojuje potřeby moderního člověka. Volně stojící vila splývá s okolním prostředím. Leží daleko od silnice a postrádá sousední budovy. Drsná krajina přiměla architekta Przemka Olczyka, aby v návrhu využil jasně čitelnou tektoniku a transparentní prvky, které tak výslednou stavbu co nejlépe začlení do místní morfologie.


Dům, který zabírá jen malou část pozemku, tvoří 90 centimetrů silná železobetonová deska vznášející se nad terénem a modelující sedlovou střechu porostlou vegetací. Střešní desku podpírá jen nezbytný počet sloupů, jež zároveň vymezují funkční zóny v domě: obytná část v přízemí a ložnice v horním patře. Sedlová střecha působí jako přírodní tektonický zlom. Horizontální kompozice je umocněna linií zelené střechy.


Přízemí vily se otevírá směrem k jezeru. Nízké posazení domu a především vnitřní atrium má lépe vzdorovat silným větrům vanoucím z oblasti Mazurských jezer a zároveň nabídnout obyvatelům maximální pocit soukromí.+

Kredity


Místo: Varmijsko-mazurské vojvodství, Polsko
Autor: Mobius Architekci / Przemysław Olczyk
Spolupráce: Patrycja Tronina
Projekt: 2015–2016
Realizace: 2019
Užitná plocha: 450 m2
Foto: Paweł Ulatowski

Sdílet
Facebook

Partneři

Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.